2014

Galeri Nev Ankara

abidin dino . arif dino . canan tolon . ergin inan . erol akyavaş . ılgım veryeri . inci eviner . mehmet koyunoğlu .

mithat şen . murat morova . ömer uluç . selma gürbüz . tiraje dikmen

 

1984 yılında Ankara’da kurulan Galeri Nev, otuzuncu yılını bir dizi sergi ile ele almaya devam ediyor. 

 

Nisan ayında açılan ilk sergi, temel esinini George Orwell’in “1984” başlıklı romanından almış ve dışarıdaki distopik dünyadan kimi anları ya da izleri bir araya getirmişti. Böylece izleyici, galerinin kapıları içinde, kuruluşundan bu yana hüküm süren ütopik değerleri de yeniden fark etmeye, anımsamaya davet edilmişti. 

 

“1984”ün ardından, Galeri Nev, bir başka kitaba, Paul Virilio’nun ilk kez 1984 yılında yayımlanan “L’ESPACE CRITIQUE” isimli derlemesine bir göndermede bulunuyor. Kitap, kent mekanının algılanması ve deneyimlenmesi üzerine düşünen yazarın, pek çok öncü önermesini, özellikle mimarlık ve sosyoloji alanlarına kazandırmasıyla tanınıyor. Bu önermeler içinde, bugünün ulaşım ve iletişim teknolojilerinin, kentin sınırlarını, yakınlıklarını ve uzaklıklarını silmesi de tartışılıyor.“L’ESPACE CRITIQUE” sergisi, gelişen baskı tekniklerini, özellikle de litografiyi, modernist estetiği doğuran metropolün bir buluşu olarak değerlendiriyor. Litografinin, kenti sınırsızlaştıran, basının endüstrileşmesi, günlük gazetenin yaygınlaşması, reklamcılığın, reprodüksiyonun, tasarım ve grafik kültürünün örgütlenmesi, fotoğrafın bulunmasıyla eş zamanlı olduğunu anımsatıyor. Aynı biçimde sergi, litografiyi izleyen serigrafi ile dijital teknikleri de postmodernist kent ile ilişkilendirerek düşünmeyi öneriyor

 

Tamamı özgün baskılardan oluşan “L’ESPACE CRITIQUE”, kurulduğu yıldan başlayarak pek çok ‘édition de luxe’, serigrafi ve litografi dizilerinin editörlüğünü üstlenen Nev’in bu dizilerden seçilmiş eserlerini ilk kez bir araya getiriyor. Böylece yalnızca farklı baskı teknikleri değil, aynı zamanda bu baskıları gerçekleştiren farklı sanatçıların Nev’in sınırsızlaşmasına katkılarını da anımsatıyor. 1984’te, Galeri’nin açılış sergisi sırasında gerçekleşen ilk baskı dizisi “El”in, sanatçısı Abidin Dino tarafından “bu sayede desenlerim bekar odalarına kadar girebilecek” sözleriyle karşılanmasının ardından geçen otuz yılda, Galeri Nev’in sanatın pahalı, elitist, ulaşılmaz olduğu varsayımını kırma macerasının izleğini sunuyor.

EMAIL

INSTAGRAM

  • Siyah Instagram Simge

GALERİ

Represented by ART ON İSTANBUL

www.artonistanbul.com

info@artonistanbul.com